Svátek má: Ivo

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Globální bratrstvo asociálů

Tak nám pan Kalousek sebere miliardu na policii. Inu obyvatelům obcí, kam policista nezavítá, nezbývá, než nakoupit zbraně nebo předělat kosy, vytvořit domobranu a hlídat si své domovské místo sami.


Ponocný by každou hodinu zatroubil – to aby třeba hlídka neusnula. Ti movitější občané včetně pana starosty si zajistí něco jako městské bodyguardy. Na ostatní s obecní kasy nezbude.

Ale dost legrace. Skutečnost „tupého“ škrtání může nakonec vést opravdu k selhání některých povinností státu. Připravit policii o 1,37 miliardy korun a vzhledem k tomu, že policejní prezident Lessy nechce snižovat nadále platy (hasiči, policisté a další státní zaměstnanci přišli již letos o deset procent) bude muset sáhnout k propouštění. Hovoří se, že ze 40 tisíc policistů by měla být takto vyhozena čtvrtina, tedy 10 tisíc!

Ze slibotechny exministra vnitra Radka Johna (VV) o tom, jak to „škrtání bylo naposled“, jak má resort od příštího roku  dostat peníze navíc, zbyla jen vlahá vzpomínka.

Snaha konzervativců u moci vede k finanční ochraně movitých a k vyplenění peněženek středních a chudších vrstev – zvyšováním DPH na 14 procent a na 17,5 (kdoví zda ne na 19) procent v roce 2013 na potraviny, léky, bydlení energie, služeb atd..  Zajímavé je, že dosud konzervativci hájili například daňové paušály u osob samostatně výdělečně činných. Výsledkem ovšem za loňský rok bylo, že se méně vybralo, než se vrátilo na daňové vratce. A v tom okamžiku se najednou polykají argumenty, že OSVČ jsou takto zvýhodněné proto, že nenatahují ruku ke státu, nýbrž se o svoji obživu starají samy – ostatně všimněte si obsahu jejich oficiálního statutu. Takže se živnostnící potrestají nejen sníženými paušály, ale nažene se značná část z nich do permanentního stresu sběru každé účtenky po celý rok, ukládaných do krabice od bot, a složitým výpočtem daní. To je další slibotechna pravice o zjednodušení daňového procesu v praxi.

Ministr Kalousek si tak možná jednu miliardu do státní kasy z OSVČ vytáhne. Zvláštní je, že když ale hovoří o velmi mírné progresívní dani okolo 25-30 procent pro měsíční příjmy nad 100 tisíc korun (návrhy VV, resp. ČSSD), tak s opovržením tvrdí, že by ty možná „čtyři miliardy“ navíc byly jen byly malou cenou za to „trestat úspěch“. Nějak se mi to pak o tom trestání a částkách motá. Tuplovaným trestem pro obyvatele a živnostníky je i zvýšení DPH. Většina OSVČ totiž pracuje ve službách. Ostatně ty čtyři miliardy by bohatě pokryly potřeby policie a hasičů.

České podniky nijak nezvyšovaly mzdy a produktivita tak rostla. Pravice se drží blábolů o nulových nákladech práce. Zvláště pak o rovné dani toho napovídala. Jenže Nečasova vláda vybrala nejméně daní za poslední roky – přičemž ekonomika rostla (letos má dojít k růstu HDP 2,5 %)! Vláda navíc nevalorizovala důchody! Nevýběr daní je přitom zřejmý projev neschopnosti.  

Ovšem z čeho vychází kabinet pro příští rok u predikce spotřeby obyvatel je záhadou -  spotřeba se má z neznámého důvodu příští rok zvýšit o 2 procenta (když skočí DPH!), zatímco dnes je růst spotřeby 0,5 procenta. Jedině, že by se domácnosti dále s rychlejším tempem zadlužovaly. Což je možné. Potom by šlo o chladný, ale zvrácený kalkul.

Obyvatelům se neustále vnucuje „co by na to řekl trh, investoři, ratingové agentury“, kdybychom neškrtali. Ceausesku také za potlesku MMF snížil dluh na nulu, za cenu ožebračení občanů Rumunska, a obohacení oligarchie, která žila v orientálním bohatství, doplňuji.

Stále se vnucuje zadlužení Řecka. Ale proč se nepopisuje zadlužení Irska (nízké daně)? A už vůbec nemají vládní ekonomové  dost slov k vysvětlení k nejzadluženější zemi světa Spojeným státům, které stojí nad propastí bankrotu? USA nikdy neplýtvaly sociálními vymoženostmi a od dob Ronalda Reagana a tvz. reaganomiky, kterou zpozdile uplatňují konzervativci dnes v Česku, i to málo sociálního osekaly. Zato neoliberální ekonomové a politici neustále mlátí prázdnou slámu a poučují o nízkých daních, o nízkých nákladech práce, o receptech, které se podílely nebo přímo zavinily krizi i současné zadlužení zemí EU a USA.

Pravidelně se dovídáme, že slova „dluh - hrůza“,  „šetřit“ vypouštějí v Česku z úst lidé, kteří ze státního rozdávali a rozdávají statisíce a miliony svým podřízeným, třeba jen za několik měsíců práce. Nositelé těchto úst pak často sami sedí ve správních a dozorčích radách mnoha podniků či společností a pobírají za to „vysezené“ desetitisíce ročně. Nebojte se, Češi nejsou sami.

Člověk by musel být patrně postižen nějakou mozkovou příhodou, že by si nevšiml, že tato vláda (a nejen nejen v ČR) je ve vleku stále tvrdšího zdaňování práce, zbožní výroby, teroru zaměstnanců, ale zároveň stále nižšího zdaňování a kontroly finančního a spekulativního kapitálu. Jde o globální anticivilizační proces. Čtenář si musí uvědomit, že denně počítači prosviští rychlostí světla spekulace s akciemi, dluhopisy, měnami a bankovními deriváty v hodnotě osmi bilionů dolarů. Zde se celosvětově kumulují závratné (a bezohledné zisky – bez zbožní podstaty) obchody. Nečasova vláda patří k této asociální partě.

Pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda

Je suis Turkey

Je suis Turkey

Jiří Kouda 

19. července 2016
Je vcelku pochopitelné, že lídry světa světa děsí puč, vojenský převrat, junta či jinak nazvané násilné převzetí moci. Samozřejmě z jejich rukou.

Militarizace pro kšeft nebo pro co?

Militarizace pro kšeft nebo pro co?

Jiří Kouda 

5. června 2014
Do českého povědomí se pomalu ale jistě vkrádá něco odpudivého – militarismus. Za slovy o obraně ušlechtilých hodnot – svobody, demokracie, se až příliš často skrývá něco temného.

Vláda poslouží už jen svým odchodem

Vláda poslouží už jen svým odchodem

Jiří Kouda 

16. října 2012
Apartní omdlévání politiků a médií napravo z toho, jakým způsobem uspěli komunisté v krajských volbách vypovídá v mnohém o špičkách české pravice samotné.

Kulhavá demokracie před pádem

Kulhavá demokracie před pádem

Jiří Kouda 

24. února 2012
Je téměř neuvěřitelné, že se daří provádět politiku rozděl a panuj u evropského obyvatelstva. Příkladem je ono příšerné Řecko, které ne a ne stále jaksi nebankrotuje a existuje v eurozóně, a stále dráždí světový trh. Až na to, že téměř...

Jediné, co slibují, je sociální škarpa

Jediné, co slibují, je sociální škarpa

Jiří Kouda 

27. října 2011
Tento týden nás krajně konzervativní a neoliberální politici a ekonomové bohatě vykrmili tvrzením, kdože může za vypuknutí světové krize a stejně tak, jak z toho ven. Až na to, že sice vědí jak, ale jak přiznali nevědí, zda to pomůže.

Až prodá Orlík…

Až prodá Orlík…

Jiří Kouda 

7. října 2011
Karel Schwarzenberg utrousil v německých novinách, že evropští politici musí prosazovat reformy, jinak všichni dopadneme na dno. A jinde, že se nám musí dařit ještě o mnoho hůř, aby k reformám přistoupili. Čechům pak rozšafně dodal, že „váš luxus...