Svátek má: Ivo

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Mlaskání spokojených manažerů

Zavést doživotní vyplácení důchodové renty z povinného penzijního fondu a to bez nároku na to, aby peníze dědil potomek či nejbližší příbuzný v případě předčasného úmrtí, je neobhajitelné. A je to z dalších asociálních pastí na obyvatele.


Nápad ministerstva práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) není tak zbrusu nový, jak se tváří. Jeho základní prvky vypracovaly penzijní fondy v době, kdy se jistý Petr Nečas (ODS) činil jako ministr uvedeného resortu. Jen mu tehdy chyběl tak jasný závěr, že našetřené peníze v případě úmrtí klienta zůstanou pojišťovně a na dědice se udělá dlouhý nos.

Tento poslední moment vyvolává i rozpaky s označením. Není to znárodnění, vzhledem k soukromému charakteru pojišťoven se ani nedá použít „zespolečenštění kapitálu“. Možná by se hodila „pojistná loupež“, protože by se tak finanční instituce zajišťovaly penězi klientů, kteří měli tu smůlu a nasyslené prostředky by nevyčerpali, ve prospěch těch dlouhožijících a hospodaření pojišťovny.

Spokojený úsměv akcionářů a manažerů penzijních fondů ( i životních pojišťoven, protože ty mají nakonec našetřené peníze lidem doživotně vyplácet) navíc vyvolává představa vlády, že se věk odchodu do důchodu nebude ohraničovat 65 léty, nýbrž i poté se bude prodlužovat o dva měsíce každý rok. Nyní se muži v Česku dožívají v průměru 73 let a ženy 79 let. Omlouvám se, to není úsměv, ale slyším spokojené plácání se po zádech rozjařených manažerů. A mlaskání.

Spor už vyvolává samotný „povinný“ charakter odvodů postupně až 5 procent z dosavadních 28 procent, které odvádíme na státní důchod. Soukromé penzijní fondy se nikdy netajily tím, že ani takový objem nebude stačit na to aby to dostatečně doplňovalo stále se snižující státní důchod. Lidé tudíž budou muset k oněm pěti procentům sáhnout na své příjmy a celkovou částku zvýšit. O kolik? To dosud ještě nikdo přesně neví.

Ví se jen to, že touto operací se ochudí příjem státních důchodů o 50 miliard korun ročně. Ty bude muset obyvatelstvo zaplatit. Přičemž nikdo dosud neprokázal, že prostředky v penzijních fondech budou mít takové zhodnocení, aby se to výrazně projevilo. Z krajíce našetřených musí každý odečíst manipulativní částky fondů (a zároveň jejich zisků pro akcionáře), které zpravidla dvoj až trojnásobně převyšují náklady České správy sociálního zabezpečení. Předpoklad, že fondy se rozhlédnou po světě a začnou vydělávat na akciových trzích obrovské sumy, je zcestná. Spíše se budou poohlížet po státních dluhopisech a podobně. Nu a ty žádné zázraky nepřinesou. Nakonec je zde inflace a ta si svoji hodnotu vybere rovněž každý rok.

Představy české pravice se absolutně rozchází s potřebami obyvatel a zejména stárnoucí generace. Ale není se co divit nadšení manažerů penzijních fondů.

Pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda

Je suis Turkey

Je suis Turkey

Jiří Kouda 

19. července 2016
Je vcelku pochopitelné, že lídry světa světa děsí puč, vojenský převrat, junta či jinak nazvané násilné převzetí moci. Samozřejmě z jejich rukou.

Militarizace pro kšeft nebo pro co?

Militarizace pro kšeft nebo pro co?

Jiří Kouda 

5. června 2014
Do českého povědomí se pomalu ale jistě vkrádá něco odpudivého – militarismus. Za slovy o obraně ušlechtilých hodnot – svobody, demokracie, se až příliš často skrývá něco temného.

Vláda poslouží už jen svým odchodem

Vláda poslouží už jen svým odchodem

Jiří Kouda 

16. října 2012
Apartní omdlévání politiků a médií napravo z toho, jakým způsobem uspěli komunisté v krajských volbách vypovídá v mnohém o špičkách české pravice samotné.

Kulhavá demokracie před pádem

Kulhavá demokracie před pádem

Jiří Kouda 

24. února 2012
Je téměř neuvěřitelné, že se daří provádět politiku rozděl a panuj u evropského obyvatelstva. Příkladem je ono příšerné Řecko, které ne a ne stále jaksi nebankrotuje a existuje v eurozóně, a stále dráždí světový trh. Až na to, že téměř...

Jediné, co slibují, je sociální škarpa

Jediné, co slibují, je sociální škarpa

Jiří Kouda 

27. října 2011
Tento týden nás krajně konzervativní a neoliberální politici a ekonomové bohatě vykrmili tvrzením, kdože může za vypuknutí světové krize a stejně tak, jak z toho ven. Až na to, že sice vědí jak, ale jak přiznali nevědí, zda to pomůže.

Až prodá Orlík…

Až prodá Orlík…

Jiří Kouda 

7. října 2011
Karel Schwarzenberg utrousil v německých novinách, že evropští politici musí prosazovat reformy, jinak všichni dopadneme na dno. A jinde, že se nám musí dařit ještě o mnoho hůř, aby k reformám přistoupili. Čechům pak rozšafně dodal, že „váš luxus...