Svátek má: Aneta

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Jakých bezpečnostních rizik se dnes nejvíc obáváme?

V posledním desetiletí soustavně upozorňuji na nedostatečné schopnosti našich občanů zvládat krizové situace, nabízím spolupráci a volám po systematické nápravě tohoto stavu.

Není proto překvapením, že se intenzivně zajímám o aktuální bezpečnostní problematiku. Spoluprací Sdružení sportovních svazů České republiky se střediskem analýz a empirických výzkumů SANEP s.r.o. vznikl na přelomu letošního března a dubna exkluzivní průzkum, jehož tématy byly bezpečnostní situace v ČR, reakce na krizové situace i některé otázky brannosti.

Dovolte mi, abych Vás se zajímavými faktickými výsledky tohoto průzkumu v několika stručných příspěvcích postupně seznámil.

Bezpečnostní rizika pro občany se v poslední době podle Vašeho názoru:

 
 
V současné situaci, kdy ozbrojené střety na Ukrajině jsou už dva měsíce hlavním zpravodajským tématem, asi není překvapením, že cca 82 % občanů je přesvědčeno o zvyšujících se bezpečnostních rizicích. Taková je, bohužel, skutečnost.

Zajímavý je následující graf, který mimo jiné dokumentuje, jak rychle se může v dnešním globálně propojeném světě měnit atmosféra a nálada ve společnosti. Jednotlivé odpovědi totiž můžeme také porovnat s průzkumem z roku 2017, kdy respondenti odpovídali na stejné otázky.

Čeho se v ČR z pohledu bezpečnosti nejvíce obáváte:


 
 
Zatímco v roce 2017 se energetické krize obávalo pouhých 1,4 % občanů, dnes je to téměř 37 %. Také zde je více než zřejmá souvislost s probíhajícím rusko – ukrajinským konfliktem a z něj plynoucích ekonomických opatření. Fakt, že pro více než třetinu našich dospělých občanů je potenciální energetická krize velkým ohrožením, by měli brát na vědomí také odpovědní reprezentanti a úředníci státu, kteří budou moct míru pravděpodobných změn v energetice řešit a také ovlivnit.

Pětina občanů se obává nárůstu uprchlíků, což kontrastuje nejen s velkou charitativní ochotou pomoci ukrajinským uprchlíkům, ale zároveň také se skutečností, že v roce 2017, tedy v období vrcholícího přílivu běženců z Afriky a Středního východu, se nárůstu uprchlíků obávalo „jen“ 11,4 % dotazovaných.

V roce 2017 válku na našem území nikdo nepřipouštěl, dnes se jí obává jedna desetina obyvatel. Je to málo, nebo hodně? Měli bychom se na válku připravovat, nebo neměli?

Oproti období před pěti lety se naopak snížila obava z teroristických útoků (v r. 2017 13,2 %) a z ohrožení kyberprostoru (v r. 2017 12,7 %).

Průzkumu společnosti SANEP na téma Bezpečnostní situace v ČR se aktivně účastnilo 3235 respondentů ve věku nad 18 let, metodologie (pohlaví, věkové skupiny, příjmové oblasti, vzdělání, velikosti místa bydliště) korespondovala s demografickým složením obyvatelstva České republiky, statistická odchylka zjištěných dat je ±1,5 %.

Zdeněk Ertl

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.