Svátek má: Ivo

Komentáře

Jiří Dolejš

poslanec PS PČR (KSČM)

Jalová bitva o OSVČ

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek má čelit trestnímu oznámení, které podal Rudolf Beránek ze Strany podnikatelů za jeho výrok na adresu živnostníků na víkendovém sjezdu strany.


Byl to nepochybně výrok neobratný, za který se ČSSD omluvila. Ale v celé této spíš mediální než trestně právní kauze jaksi uniká meritum problému.
 
Podnětem pro tento údajný útok na živnostníky je objektivní problém nerovného postavení OSVČ a zaměstnanců, na který už léta upozorňují zejména odbory. Je holým faktem, že v současné krizi je viditelně neplněna daň z příjmu fyzických osob z podnikatelské činnosti (na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti). A také je pravda, že OSVČ platí do systému sociálního a zdravotního pojištění cca polovinu toho co zaměstnanec. Odbory to chápou jako diskriminaci zaměstnanců a navrhují nerovnost odstranit.

Problém to tedy nepochybně je a zaslouží si pozornost. Krajně nešťastná je ale nejen nálepka příživníků (snadno se dala zneužít v mediální kampani), ale především je nefér konfliktní a zavádějící akcent celého problému. Jako by řadoví OSVČ byli hlavním viníkem současných ekonomických problémů včetně nerovnováhy ve veřejných financích. Řešení ale musí být realistické, ne zkratkovité. Nejde o prioritu která spasí veřejné finance. větším problém eje, že velké firmy neplatí daně a odvádějí je do daňových rájů, stejně jako vyvádějí ze země své gigantické zisky.

Nízké odvody OSVČ jsou problém nejen pro ono nerovné postavení vůči zaměstnancům. OSVČ do veřejného pojištění málo dávají ale pak i málo čerpají Nízké odvody znamenají velké riziko na stáří, bohatší podnikatelé se nějak zajistí, ale ti chudí jsou vážně ohrožení. To že si ze svých malých příjmů neodkládají víc na důchod dnešní vedení státu prezentuje jako výhodu (buďte rádi že máte práci). Ale v podstatě se tím zříkají práva na zajištění ve stáří.

Je to v každém případě složité nejen sociologicky ale i ekonomicky. Debata o těchto problémech není nová. Zažili jsme v minulosti i nepříliš plodné hony na švarcsystém jsme tu už zažili. Je to třeba řádně probrat - nejen s odbory ale i zástupci oněch OSVČ. Každá změna pravidel má nějaký efekt. Nižší daňové povinnosti a úlevy na odvodech umožňují zatím těmto OSVČ přežívat v současných těžkých podmínkách pro podnikání. Pokud jde o výhody OSVČ - nemluvil bych o redukci ale o optimalizaci (opravář praček není advokát). Faktem je že výnos daní od OSVČ klesl, ale souvisí to samozřejmě i s hospodářskou krizí.

Je snad jasné že nepomůže pouze odstranit rozdíl a OSVČ zvýšit odvody. To by z těch z chudších OSVČ udělá v dnešních podmínkách nízké poptávky jen další nezaměstnané. Většina drobný živnostníků to má velmi těžké. Žijí doslova z ruky do huby a bez ochrany kterou požívají zaměstnanci. Jsou zranitelnější než oni a nemají v podstatě ani na výběr. Zvýšit jim náklady, tak je vlastně pošlete na úřad práce a vytvoříte z nich konkurenci právě vůči skupině zaměstnanců. Do OSVČ jako takových nemá smysl se nějak trefovat. Spíše ze zamyslet jak zlepšit i jiné, nenákladové podmínky jejich činnosti jako je přístup k úvěrům, složitost legislativy či zbytečná administrativa.

Jiří Dolejš

 

K výhledům na zhoršení ekonomické situace

K výhledům na zhoršení ekonomické situace

Jiří Dolejš 

6. února 2019
Před šesti lety otevřel souběh důsledků několikaleté stagnace v ekonomice s krizí důvěry v politice cestu k nástupu povrchnímu populismu a k propadu tradičních stran.

K modernizaci regulace dluhopisových trhů v ČR

K modernizaci regulace dluhopisových trhů v ČR

Jiří Dolejš 

3. května 2018
Od krize na finančních trzích se hledá způsob jak se nějakou regulací ochránit před splaskávání různých bublin na finančních trzích, které může přinést významná makroekonomická rizika.

KSČM požaduje odchod šéfa Finanční správy Martina Janečka

KSČM požaduje odchod šéfa Finanční správy Martina Janečka

Jiří Dolejš 

9. září 2017
Podle rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a Ústavního soudu ČR, ale i Nejvyššího správního soudu ČR, Finanční správa vybírala vyšší daně, než byla oprávněna.

K projednávání rozpočtu na rok 2018

K projednávání rozpočtu na rok 2018

Jiří Dolejš 

7. srpna 2017
V letních měsících projednávají jednotliví resortní ministři návrh státního rozpočtu na rok 2018 je to už takový pravidelný rituál mezi schválením hrubého návrhu v květnu a konečnou vládní verzí v září.

Ke kontrolnímu závěru NKÚ k rozpočtu Grantové agentury ČR

Ke kontrolnímu závěru NKÚ k rozpočtu Grantové agentury ČR

Jiří Dolejš 

4. dubna 2017
Nejvyšší kontrolní úřad loni prověřil podporu výzkumu a vývoje, kterou ze státního rozpočtu rozděluje Grantová agentura České republiky v letech 2011 až 2015.

KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na rok 2017

KSČM nepodpoří návrh státního rozpočtu na rok 2017

Jiří Dolejš 

15. října 2016
Vláda ČR Bohuslava Sobotky předložila již svůj třetí návrh státního rozpočtu. Na příští rok navrhuje příjmy ve výši 1 249 miliard Kč, výdaje 1 309 miliard Kč a deficit 60 miliard Kč.