Svátek má: Aneta

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Jsme připraveni žít bez energií a chytrých přístrojů?

Najednou nelze zprovoznit žádné elektrické přístroje, nefunguje domácí ani veřejné osvětlení, dopravní semafory rezignovaly na řízení provozu,...

...není možné si vybrat peníze z bankomatu ani platit kartami, čerpací stanice pohonných hmot jsou zavřené, nejezdí vlaky, tramvaje, trolejbusy, kolabují dodávky vody, plynu a tepla, signály mobilních operátorů a datové sítě nefungují, lidé uvízli v dopravních zácpách, výtazích, vlacích, není možné se nikomu dovolat, nemocniční péče je velmi omezená nebo žádná, podniky, instituce, úřady, školy jsou zavřené, přestává fungovat zásobování potravinami, léky atd., ve všeobecném sílícím zmatku začínají lidé rabovat…. Scéna z apokalypsy? Nikoli, zatím jen letmo načrtnutý blackout.

Myslíte si, že je potřeba se na tento stav nějak připravovat, nebo je to zbytečné? Podle odpovědí respondentů průzkumu na téma Bezpečnost v ČR bychom mohli usuzovat, že si lidé nebezpečí dlouhodobého a rozsáhlého výpadku energií a s ním spojené nefunkčnosti velké řady moderních civilizačních vymožeností příliš neuvědomují. Nebo je jim to lhostejné a doufají, že se to nikdy nestane, nebo si neumějí představit, jak by mohla taková situace vypadat a co by se pravděpodobně dělo.   

Jste připraveni na dlouhodobý a rozsáhlý výpadek elektrického proudu (blackout) a víte, jak se v tomto případě zachovat?
 
 

Čtyři pětiny lidí přiznávají, že nejsou na blackout připraveni a nevědí, jak by se měly zachovat.

Lhostejnost k tomuto nebezpečí je pro mě nepochopitelná, přitom se dnes většina odborníků shoduje, že blackout určitě nastane, jen se přesně neví kdy. A jestliže na něj nebudou lidé připraveni, nastanou mnohem vážnější a tragičtější situace, než jaké jsem zmínil v úvodu.

Jste připraveni na řešení situace, když by dlouhodobě nefungovala žádná elektronická zařízení (PC, tablety, mobilní telefony apod.)?


 
 
Už v roce 2016 jsem se s Vámi v komentáři Nefunguje navigace – POMOC! podělil o osobní zkušenost, že mladí lidé si vlastně vůbec nepřipouštějí možnost kolapsu chytrých komunikačních přístrojů, protože se to během jejich života ještě nikdy nestalo a bezstarostně nechápou, proč by se to mohlo někdy stát. V předchozím grafu však zjevně neodpovídali jen mladí lidé, ale rovnoměrně zástupci všech věkových skupin dospělých spoluobčanů. Jestliže i přesto téměř 70 % lidí přiznává, že nejsou na déletrvající nefunkčnost moderních elektronických přístrojů připraveni, z čehož logicky vyplývá, že by tuto situaci ani neuměli řešit, není to podle mého názoru v pořádku! Nebo si vážně většinově myslíme, že bezpečí, blahobyt a bezstarostnost nás musí provázet po celý život?  

V následujícím grafu je situace o trochu optimističtější, ale doopravdy jen o malinko.

Považujete svoji fyzickou kondici a svoje schopnosti za dostatečné k přežití delší doby bez centrálního zásobování elektřinou, teplem, vodou, pohonnými hmotami apod.?   




„Pouhé“ dvě třetiny spoluobčanů přiznávají, že jejich fyzická kondice by jim v případě nutnosti řešit krizovou situaci podobnou blackoutu nebyla dobrým pomocníkem. Přesto si troufnu odhadnout, že je tento stav příliš netrápí a ani nemotivuje k aktivitám, které by jejich tělesnou připravenost vylepšily.

Odpovědi na tři dnes prezentované otázky jsou vzácně vyrovnané, protože shodně ukazují, že naše společnost není připravena, a co víc – asi ani ochotna, řešit krizové situace.

Je současný svět doopravdy tak bezpečný, pohodlný a přátelský, jak by se mohlo při pohledu na grafy zdát? Nebo lidé jen podléhají iluzi, že se jim nic nemůže stát a nechtějí se nechat vyvést z rovnováhy nějakým pofidérním strašením? Můj názor si jednoduše doplníte sami. Jaký je ten Váš?

Průzkumu společnosti SANEP na téma Bezpečnostní situace v ČR se aktivně účastnilo 3235 respondentů ve věku nad 18 let, metodologie (pohlaví, věkové skupiny, příjmové oblasti, vzdělání, velikosti místa bydliště) korespondovala s demografickým složením obyvatelstva České republiky, statistická odchylka zjištěných dat je ±1,5 %.

Zdeněk Ertl






Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.