Svátek má: Bonifác

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Většina rodičů nechce, aby jejich děti měly ve škole více pohybu

V rámci průzkumu na téma Sport, pohyb a volnočasové aktivity dětí, jehož výsledky si postupně představujeme, odpovídali rodiče také na níže uvedenou otázku.



Očekával jsem, že rodičovské skupiny podporovatelů a odpůrců zvyšování pohybových činností ve škole budou alespoň vyrovnané, ale jak je vidět, pletl jsem se. Ukázalo se totiž, že rodiče, kteří by uvítali, aby v průběhu výuky byly děti více vystaveny pohybovým aktivitám, jsou v menšině (31,7 % ku 49,2 %). Také mě překvapilo, že skupina rodičů, kteří na to nemají názor, nebo je jim to jedno, je tak početná, tedy že těchto nerozhodných je téměř pětina.

Zaujalo mě, že řada rodičů, kteří na tuto otázku odpověděli ano a spíše ano, (31,7 %), je téměř totožná s řadou rodičů, kteří se aktivně zajímají o zdravé stravování svých dětí (33,3 %) a snaží se ho aktivně ovlivňovat (viz předchozí komentář Většinu rodičů příliš nezajímá, jak se jejich děti stravují)

Z těchto údajů bychom mohli možná usuzovat, že rodičů, kteří jsou přesvědčeni o mnoha různorodých přínosech pohybových aktivit do života a dospívání mladých lidí, stejně jako o významu zdravého a vyváženého stravování, tedy zastánců zdravého moderního životního stylu, je přibližně jedna třetina.

Nevím jak pro vás, ale pro mě je toto zjištění smutnou realitou, která sice může mít více rozličných příčin, ale ať tak či onak, není to dobrá vizitka naší společnosti.

Jistě, hlavní odpovědnost za vývoj a dospívání dětí mají jejich rodiče, ale nemalou roli by mohl a měl mít také stát, protože zdravá populace je a musí být jedním z prioritních zájmů každého vyspělého státu.  

Nestačí věřit, že se tento poměr brzy obrátí, samo od sebe se to nestane, anebo až za dlouho. Chceme-li, aby se situace zlepšila co nejdříve, budeme pro to muset něco co nejdříve udělat!

Zdroj dat: průzkum společnosti Sanep s.r.o. na téma Sport, pohyb a volnočasové aktivity dětí (únor 2024; reprezentativní vzorek 16 897 respondentů 18+; statistická odchylka ± 1,5 %).

Zdeněk Ertl

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.