Svátek má: Bonifác

Komentáře

Zemanovo vánoční poselství očima justičního potížisty (VIDEO)

Vánoční poselství důchodce Miloše Zemana mě upoutalo podstatně více než řečnická cvičení všech aktivně sloužících představitelů „věrchušky“dohromady.


Jediné stálo za pozornost. Státník, vyzbrojený vzdělaností a zkušenostmi z mnohaletého působení ve správě státu,  exprezident drsně odhalil slabiny politiky současné vládní koalice. Poukázal na nekompetentnost nepřehlédnutelné části ministrů. Úplné vysokoškolské vzdělání není sice samospasitelnou zárukou způsobilosti řídit resort, ale souhlasím s ním zvláště v případě ministra zemědělství, protože za 35 let působení v oboru jsem se s takovou lehkovážností při obsazování této funkce nesetkal. Měl jsem možnost sledovat práci řady jeho předchůdců a pro dva jsem po Listopadu 1989 přímo pracoval. I komunisté nakonec přišli na to, že ministr zemědělství  má mít odborné vzdělání a praxi. A byli mezi nimi perfektní odborníci, i když jinde mohla stačit politická vyspělost a naslouchání poradcům.

Oceňuji současně, že Miloš Zeman jako galantní muž nevyjmenoval mezi nekompetentními  ministry Janu Černochovou, která určitě nesložila aspoň takovou vysokoškolskou státní zkoušku z vojenské vědy, jakou skládali po čtyřech letech studia vysokoškoláci, připravovaní na získání hodnosti záložního důstojníka. Kdoví, zda právě nevzdělanost ve věcech vojenství a její nahrazení zkušeností z působení v různých parlamentních orgánech není důvodem, proč často „drhne“ její vztah s náčelníkem generálního štábu. Nechci se zamýšlet nad kořeny její vstřícností k obchodním zájmům USA.


Jsem ale v rozpacích, odkud Miloš Zeman čerpá optimismus, s nímž v závěru projevu vyzývá občany k politické aktivitě, vedoucí k zásadní změně politických poměrů. Vlastně nabádá občany, aby v parlamentních volbách smetli současnou vládní koalici a uvolnili opozici cestu k moci. Měl by vědět, že špatnou vládu vystřídá vláda, která bude pouze špatná jinak. Přesto předpokládá, že každá vláda, jež vystřídá tu současnou, bude lepší. Pokud  občané podlehnou jeho svádění, nenabízí se jiná alternativa k Fialově asociální vládě než vláda vedená hnutím ANO.

Je pravda, že kolem Andreje Babiše je vidět několik silných osobností a on sám je výraznou vůdčí osobností, takže jako případný předseda vlády by si asi Zemanovu výtku nevysloužil. Na rozdíl od Petra Fialy s odvoláním Ivana Bartoše by se neloudal.  Mám ale pochybnost, zda bývalý prezident posuzoval možný vývoj ze všech možných úhlů pohledu. Řekl bych, že pro něj jako pro politika a prezidenta zvlášť byl resort spravedlnosti „španělskou vesnicí“. Úspěch podvodu na voliče, spáchaného velikášským hlásáním hesla „čisté ruce“ můj dojem nevyvrací.  S božským darem práva udělovat milost zacházel hanebně (s výjimkou omilostnění Jiřího Kajínka). Pochybuji proto, že se dostatečně zamýšlel nad tím, co případná změna vlády přinese pro vládu práva a spravedlnosti a pro poměry v justici.

Vyhlížeje pravděpodobnou změnu vlády, předjímanou exprezidentem Milošem Zemanem,  dělají mi především starosti její důsledky pro resort spravedlnosti.

Neštěstím resortu spravedlnosti je ideologizace justiční politiky, která vedla ke kastovnictví a obecné neodpovědnosti vykonavatelů spravedlnosti. Dále je to bezkoncepčnost a časté výměny ministrů spravedlnosti. 


Do prvních vítězných voleb šlo hnutí ANO s koncepcí opatření v resortu spravedlnosti, jejichž uskutečnění by poměry v justici změnilo k lepšímu. Na tvorbě koncepce se významně podílela prof. Helena Válková, která se právem stala první ano-istickou ministryní spravedlnosti. Andrej Babiš ji ale brzy přiměl k resignaci a na  koncepci se zapomnělo. Její nástupce Robert Pelikán byl sice velmi zdatný, ale měl úplně jiné priority a také jeho se Andrej Babiš brzy zbavil. Jan Kněžínek byl slušný člověk a jistě dobrý odborník, ale hodil ručník do ringu dříve, než se znelíbil. Záchranou pro ANO pak byla exprokurátorka Marie Benešová, jejíž působení v resortu jako laik hodnotím negativně. Tento způsob zacházení s funkcí ministra spravedlnosti resortu spravedlnosti  neprospěl. 

Netuším, kdo ze současných politiků ANO by měl naději na funkci ministra spravedlnosti. Nečekám, že před Andrejem Babišem budou stát  zástupy zájemců, protože působení ve funkci ministra spravedlnosti v jeho vládě bude  rizikovým povoláním, pokud tedy předseda hnutí ANO svůj vztah k resortu nezměnil. 

Asociální vláda Petra Fialy se obešla bez výše kritizovaného častého střídání ministrů spravedlnosti. Po celou dobu jejího panování řídí resort spravedlnosti „kingsmaker“ Pavel Blažek. 

Pavel Blažek byl ministrem již ve vládě Petra Nečase, v které ku prospěchu věci nahradil vyhozeného Jiřího Pospíšila. Má za sebou úspěšnou advokátní praxi a je velmi vzdělaný. Nepochybně je odborně na výši nároků, kladených na funkci ministra spravedlnosti. Nicméně jako laik s dlouholetou praxí občanského aktivisty soudím, že neměnnost obsazení hlavy resortu nepřinesla zlepšení stavu proti dřívějšímu střídání ministrů. Ostatně k jeho konání jsem vyslovil řadu veřejných i neveřejných výhrad. Udržení Pavla Blažka ve funkci po další volební období by nemělo být důvodem pro další zachování vlády Petra Fialy. Nezbývá, než aby se voliči v souladu s radami Miloše Zemana vrhli do nejisté budoucnosti.

Připomínám, že v určitém období politická kultura sousedního Rakouska vedla kdysi k prosazení požadavku, aby ministr spravedlnosti nebyl svázán s žádnou politickou stranou. Právo a spravedlnost mají být přece nadstranické. Rakousko nám může být do jisté míry vzorem, protože podíl vězňů na populaci má velmi nízký, a ve vězeňské komunitě převažují cizinci, zatímco my, Češi, si na ostudu stačíme téměř sami. Zvažme následování dobrého příkladu.

Zdeněk Jemelík

Policie nedbá názoru Lenky Bradáčové

Policie nedbá názoru Lenky Bradáčové

Zdeněk Jemelík 

9. dubna 2025
V neděli 6. dubna 2025 jsme v Otázkách Václava Moravce mimo jiné vyslechli úvahu nastupující nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové o jejím přístupu k chronickému neřádstvu vynášení informací z trestních spisů.

Správně načasované Čapí hnízdo

Správně načasované Čapí hnízdo

Zdeněk Jemelík 

2. dubna 2025
Podle lidové tradice je den 1.dubna dnem nevázaného žertování, „vyvádění aprílem“. Dnešek jsem měl skutečně bohatý na zážitky, jež bych rád vzal jako „apríl“, kdyby nebyly smutné.

Ohlédnutí za Igorem Střížem

Ohlédnutí za Igorem Střížem

Zdeněk Jemelík 

31. března 2025
Odcházející nejvyšší státní zástupce Igor Stříž je nepřehlédnutelná osobnost. Je proto přirozené, že jeho odchod provázejí různé komentáře a novináře zaujala i jeho vlastní vyjádření. Pohledy mohou být různé podle „stanoviště“, z něhož se kdo za ním ohlíží.

Na potlachu u Václava Moravce

Na potlachu u Václava Moravce

Zdeněk Jemelík 

24. března 2025
Sleduji Otázky Václava Moravce jen v případě, že se zabývají děním v resortu spravedlnosti.

Na svobodě navzdory nemilosti

Na svobodě navzdory nemilosti

Zdeněk Jemelík 

23. ledna 2025
V úterý 21.ledna 2025 jistý okresní soud propustil podmíněně z výkonu trestu odnětí svobody neobvyklého vězně.

Netečná veřejnost

Netečná veřejnost

Zdeněk Jemelík 

5. ledna 2025
Statistiky jsou ošemetná věc. Například podle nich jsem zde již téměř o generaci „přes čas“, což může být důvodem, proč často názorově vybočuji z „mainstreamu“ a dopouštím se kacířství.