Svátek má: Nataša

Komentáře

Jana Bobošíková nadsazuje svou cenu

Bývalá europoslankyně tvrdí, že jí někdo nabídl padesát milionů korun, aby nekandidovala do Sněmovny.

S pokusem o velký úplatek se údajně setkala už před svou kandidaturou v prezidentských volbách. Napsala to ve své životopisné knize, která vyjde za pár dní.

Už od prezidentské kandidatury ji chtěli odradit různí lobisté. Jejímu muži nabízeli 30 milionů korun, přímo paní Bobošíkové zase nemocnice ke zprivatizování. Další nabídka úplatků prý přišla nyní v souvislosti s kandidaturou do předčasných sněmovních voleb. Dostat by mohla až padesát milionů. Nic z toho pochopitelně nemůže dokázat, musela by si nahrávat ty rozhovory a jistě nejsou jiní svědci."Volali lobisté a nabízeli mi lukrativní posty: 'Chcete být ředitelkou Českého rozhlasu? Budete!' 'Chcete být komisařkou? Budete!' 'Řekněte si, v které zemi chcete být velvyslankyní!' 'Kolik chcete miliónů?' 'Jenom nechoďte do podzimních parlamentních voleb!'," píše Jana Bobošíková ve své knize.

Bobošíková zná sílu médií a umí ji využívat. Vzpomeňme na její „Hoši pá pá“ v politické besedě na obrazovce nebo na mediální trik s nominací Pavly Topolánkové do senátních voleb na Ostravsku za Politiku 21. Stejně efektní z hlediska mediální prezence byla i její kandidatura na prezidentku republiky. Bylo jasné, že nemá žádnou šanci. Překvapeni byli jen ti, kteří bláhově očekávali, jakou překvapivou taktiku v hlasování to umožní uplatnit. Nic překvapivého se totiž nestalo. Žádný z těchto úspěšných tahů však dosud nepřinesl ani zdaleka takový výsledek, jako kandidatura do Evropského parlamentu v roce 2004 na kandidátce Vladimíra Železného. Přesto zaznamenala Jana Bobošíková v posledních evropských volbách relativní úspěch se seskupením Suverenita. Skončila sice „pod bednou“, ale poměrně těsně (získala 4,26 %).Interpretovat však tento výsledek jako vážný nástup na parlamentní scénu by bylo pošetilé.

Výsledky ve volbách do EP jsou totiž deformovány skutečností velkého nezájmu veřejnosti. Při účasti 28 % oprávněných voličů jsou některé výsledky opticky větší než je jejich skutečný význam – Suverenitě dalo svůj hlas jen 100 tisíc voličů.Ve volbách do poslanecké sněmovny nemá Bobošíkové nová politická formace Suverenita – Strana zdravého rozumu žádné reálné šance. Průzkumy preferencí to jasně potvrzují. V bezvýchodné situaci hodí se vše. Jana Bobošíková sáhla po vyzkoušeném triku: ohlásit pokus o úplatek (v roce 2006 s ním přišla Jana Hybášková – ta ovšem skončila nezvolena a s rozsudkem na omluvu a odškodné za poškození dobrého jména). Že je Bobošíková větší formát, ukazuje se nejen z toho, že korupčníci jsou anonymní (není, kdo by žaloval), ale předvším z výše údajného úplatku. U Hybáškové jsme se pohybovali v řádu jednotek milionů, zatímco Bobošíková by stála 50 mil.Cui bono? Komu to slouží, ptáme se, když hledáme smysl pohnutek něčího počínání.

U pokusu o úplatek za odchod z volebního boje se ovšem musíme ptát tak trochu jinak: komu by to vlastně vůbec mohlo prospět?Z hlediska možného výsledku voleb, by mělo význam usilovat o eliminaci potenciálního konkurenta jen pro ty srany, které se pohybují kolem hranice 5%-ního prahu. Ale to je v současnosti jen KDU-ČSL. Její program je však Suverenitě–SZR natolik vzdálen, že by lidovci rezignací Jany Bobošíkové nic nezískali. Strana zelených by také z případného bezprizorního elektorátu S-SZR rozhodně neposílila. A TOP 09 zřejmě také neusiluje o euroskeptického voliče. Ostatní navzájem programově blízké pidistrany by spíše potřebovaly povšechnou integraci než ústup relativně silného potenciálního spojence.Bojím se, že z toho všeho vyplývá, že má paní Bobošíková ve svých vlastních očích značně přemrštěnou politickou hodnotu a že pokus o úplatek je nejspíš blamáž či špatný vtip. Bylo by zde však ještě jedno možné vysvětlení. Že ani tak nejde o skutečnou cenu, ale o budování vlastního politického ratingu. Vlastním přihazováním lze úspěšně zvedat budoucí dražební cenu svého zboží. Musí však zde být zájem i jiných dražitelů.

Jiří Oberfalzer

Nouzový stav nesmí být zneužíván k nekalostem

Nouzový stav nesmí být zneužíván k nekalostem

Jiří Oberfalzer 

31. března 2021
Šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, které se zaměřilo na nákupy osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků od 1. ledna do 31. srpna minulého roku,...

Policejní zásahy proti občanům kvůli nenasazené roušce na ulici jsou nepřípustné

Policejní zásahy proti občanům kvůli nenasazené roušce na ulici jsou nepřípustné

Jiří Oberfalzer 

17. března 2021
V posledních týdnech proběhlo několik nepřiměřených zásahů městských strážníků (Ostrava, Uherské Hradiště) a nově i státní policie (České Budějovice) proti spoluobčanům, kteří na otevřených prostranstvích prázdných ulic neměli nasazenou chirurgickou roušku.

Oddělení samospráv od centrální moci funguje jako pojistka

Oddělení samospráv od centrální moci funguje jako pojistka

Jiří Oberfalzer 

23. listopadu 2019
Oddělení samospráv od centrální moci v Ústavě má svoje opodstatnění a funguje jako určitá pojistka proti koncentraci moci.

Zrušení školkové povinnosti pro dvouleté děti uleví školkám i obcím

Zrušení školkové povinnosti pro dvouleté děti uleví školkám i obcím

Jiří Oberfalzer 

21. července 2018
Senát schválil novelu školského zákona, kterou předložila ODS. Novela ruší povinnost vytvářet kapacity mateřských škol pro přijímání dvouletých dětí.

Za rovnoprávnost v gramatice

Za rovnoprávnost v gramatice

Jiří Oberfalzer 

12. března 2010
Čeština vyjadřuje označení skupin (profesních, zájmových i jakýchkoli jiných) většinou mužským rodem.

Jana Bobošíková nadsazuje svou cenu

Jana Bobošíková nadsazuje svou cenu

Jiří Oberfalzer 

2. září 2009
Bývalá europoslankyně tvrdí, že jí někdo nabídl padesát milionů korun, aby nekandidovala do Sněmovny.